13 kooperacji polskich producentów z zagranicznymi raperami

03.08.2020  | Piotr Lenartowicz
13 kooperacji polskich producentów z zagranicznymi raperami fot. robinvelghe.com

Informacja o tym, że Pop Smoke nagrał numer na bicie wyprodukowanym przez Szamza sprawiła, że postanowiliśmy przypomnieć kilka(naście) kooperacji pomiędzy polskimi producentami, a zagranicznymi raperami. Oto zestawienie 13 najciekawszych przecięć rodzimych bitmejkerów z nawijającymi obcokrajowcami.

Matheo (The Game)

(fot. https://www.facebook.com/MatheoProductions)

Pochodzący ze Stargardu "Szpopen Rapu" jako jeden z pierwszych rodzimych twórców miał okazje współpracować z artystami zza oceanu. Matheo na szerokie wody wypłynął pod banderą warszawskiej wytwórni Wielkie Joł, kiedy w 2006 roku wyprodukował album Tedego Esende Mylffon. - Byłem wtedy na ortodoksyjnie komputerowym etapie, bez kontrolera MIDI. Pracowałem na Pentium 200, ale korzystałem już z programu ACID i z tym właśnie zasobem sprzętowym pojechałem realizować mój pierwszy mainstreamowy album wraz z Tede... - wspominał Matheo w obszernej rozmowie z EiS - Okazało się, że to, co robię, jest warte nie tylko uznania ale też pieniędzy i mogę zarabiać w ten sposób. Od tego właściwie zaczęła się moja kariera - dodawał.

Niedługo po premierze albumu Esende Mylffon producentowi udało się nawiązać kontakt z pochodzącym z San Francisco raperem Sky Balla. W efekcie tych rozmów produkcje Matheo znalazły się na wydawnictwach MC z Kalifornii. Rzecz jasna największym echem odbił się utwór California Soul w którym pojawił się The Game. Kawałek oparty na samplu z piosenki Marleny Shaw o tym samym tytule trafił na mixtape Never Broke.

Odrobinę żal, że nie mieliśmy okazji usłyszeć The Game'a na podkładzie Matheo w innych okolicznościach, bo finalnie kawałek California Soul nie trafił nawet na żadne oficjalne wydawnictwo, a jedynie mixtape. Dodatkowo, mówiąc eufemistycznie Sky Balla nie należał do grupy najbardziej wyróżniających się raperów z Zachodniego Wybrzeża. Gdyby nie współpraca z polskim producentem to z pewnością nigdy byśmy o nim nie usłyszeli, natomiast The Game w pewnym momencie był jednym z najpopularniejszych raperów na świecie.

Trudno jednak oceniać przygodę Matheo w USA inaczej niż pozytywnie, ponieważ poza współpracą ze Sky Balla (powstał jeszcze jeden wspólny utwór - Direct Conect z gościnnym udziałem Hell Rell, który znalazł się na albumie Tycoon Status), Polak pojawił się na krążku Brooklyn's Don Diva od Foxy Brown. Wyprodukował tam dwa numery - Dreams Of Fucking A D-Boy, oraz Bulletproof Love/One Love. Podsumowując jego zagraniczne kooperacje musimy jeszcze zajrzeć do Berlina, gdzie na co dzień urzęduje Kool Savas, a więc jeden z najbardziej znanych raperów zza naszej zachodniej granicy. Obaj twórcy współpracowali przy utworach Black i Tribut (album John Bello Story III).

Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó